RADY A TYPY PRO ZÁKAZNÍKY

Vrtání:

Někdy se stane, že je zapotřebí dodatečně vyvrtat otvor až na místě určení výrobku. Je tedy možné vrtat v ,,domácích" podmínkách do plexiskla a polykarbonátu? Samozřejmě.

U polykarbonátu je možnost použít jakýkoliv vrták, ale u plexiskla je to trochu složitější.

Vhodné vrtáky pro plexisklo:

  • všechny kuželové vrtáky nebo obvyklé spirálové vrtáky s ostrým úhlem od 60 do 90°.
  • Upínací úhelník a obě ostří musí být odbroušené proti břitu, aby tento vrták neřezal nýbrž škrábal

Při vrtání dbejte:

  • správná řezná rychlost a správný posuv se pozná na hladké, souvisle vinuté hoblině
  • při nasazení a krátce před průrazem posuv zpomalte
  • u větších průměrů je dobré předvrtat střed menším vhodným vrtákem
  • pro vytvoření závitu se používají komerčně běžné závitníky

Čištění:

Čas od času je potřeba plexisklové komponenty očistit. Zaprášené díly se myjí vodou, měkkou tkaninou nebo žínkou (dobré zkušenosti máme se švédskými utěrkami). Nikdy nestírat do sucha.

Výrobky z plexiskla, polykarbonátu a PETG nesmí být čištěny lihovými prostředky! Pokud by se použil prostředek s obsahem lihu, může dojít k destrukci materiálu.

Ohýbání:

Plexisklo a polykarbonát se dá natvarovat lechce i do např. rámu, který bude držet prohnutí materiálu po celou dobu, za studena a ručně (u materiálu tl.  2-4 mm). Různé tvarování silnějšího materiálu do oblouků či jiných tvarů, které mají mít požadovaný tvar nastálo, se již provádí se strojním využitím viz kapitola ohýbání (horní menu).

Absolutně nedoporučujeme pomáhat si například horkovzdušnou pistolí nebo otevřeným plamenem. Materiál se vám sice může podařit ohnout, ale po vychladnutí se projeví tzv. vnitřní pnutí, které způsobí destrukci materiálu. 

Závěrem:

Plexisklo je křehký materiál, který se dá rozbít a manipulace s ním by měla probíhat s větší opatrností než u jiných materiálů.