Ohýbání plexiskla
Plexisklo, polykarbonát i PET-G je tou správnou volbou při požadavku na tvarově ohnutý díl. Právě proto se dnes v drtivé většině uplatňují tyto plasty oproti obyčejnému sklu. Vytvářet lokální ohyby nebo ohýbat celoplošně patří mezi naše každodenní činnosti.
Ohýbání plexiskla rozlišujeme následovně:
Ohýbání "obyčejné"
Při požadavku "ohnout" se ohyb vytvoří lokálním ohřátím materiálu a jeho zlomením na požadovaný úhel. Typické jsou aplikace, kde není požadavek na velikost a tvar ohnutí (velikost rádiusu). Takto si můžete představit většinu provedených ohybů například u stojánků na letáky, stojanů na tiskopisy, reklamní poutače, kryty připevňované na ocelové konstrukce, různé držáky předmětů atp.
Ohýbání "s obloukem"
Jak se postupně mění tvary a křivky strojních zařízení nebo designových prvků, roste nárok na tvarovou složitost provedených ohybů. U "obyčejného" ohýbání je možné vytvářet zaoblení do velikosti vnitřního zaoblení zhruba R8. Pokud je požadavkem vytvořit větší oblouk, je tak možné za pomoci víceplošného nahřívání a tvarování dle prvku, který propůjčí svůj tvar a velikost oblouku. Stále se však bavíme o ohnutí rovného materiálu s ohybem o velikosti zhruba R10 až R100 mm.
Žíhání do oblouku
Vytvořit z rovného kusu materiálu oblouk o určité velikosti zakřivení je možné pouze jeho celoplošným ohřátím v žíhací peci. Takto se obvykle tvarují velké oblouky jako jsou výplně zábradlí, opláštění stolů, prohnuté přístřešky atd.
Žíhat do oblouku zvládáme až v maximálním rozměru materiálu a to konkrétně 3050x2050 mm.